poniedziałek, 28 marca 2016

WYPRAWA IV, cz.3

WYPRAWA IV, cz.3

ROZDZIAŁ V

Witajcie, ponownie w terenie :)


Przedstawiam Wam pustułkę (Falco tinnunculus). Ten średniej wielkości sokół często zawisa w powietrzu z rozłożonym wachlarzowato, opuszczonym ogonem. Pustułka pozwoliła mi tego dnia na kilka minut dokładnej obserwacji, kiedy to na tle błękitnego, prawie idealnie bezchmurnego nieba, prezentowała w locie swoje ptasie wdzięki.


Pustułka (Falco tinnunculus)

Pustułka (Falco tinnunculus)

Pustułka (Falco tinnunculus)

Ten mały szponiasty ptak żywi się głównie nornikami i owadami, a dzięki zdolności zawisania w powietrzu, może spokojnie wypatrywać swoich zdobyczy.

Wyprawa w teren sprzyja nie tylko obserwacji ptaków. Tym  razem na naszej drodze pojawiły się... zające (Lepus europaeus). Skoczne zające śmigały nam przed oczyma z zawrotną prędkością. A potrafią one osiągać nawet 70km/h. Oj! W terenie zabudowanym byłby mandat ;) Bywały na szczęście momenty, kiedy to zastygały bez ruchu. Na takie chwile czekaliśmy.



Ich ubarwienie stanowi naprawdę doskonały kamuflaż, kiedy po takim zajęczym galopie przysiadały gdzieś w polu, szukanie ich bywało daremne.

A jednak tu są :)


Doskonałym kamuflażem może poszczycić się jeszcze jeden gatunek buszujący po polach, zamieszkujący otwarte tereny rolne i łąki. Mam tu na myśli kuropatwę (Perdix perdix). Owej niedzieli, widzieliśmy cztery takie ptaki. Dwa pierwsze osobniki przemknęły nam przed maską samochodu i szybko zaszyły się w krzakach. Udało się nam jednak podjechać do nich na tyle blisko, żeby dostrzec cechy charakterystyczne i oznaczyć ten gatunek. Dwie kolejne kuropatwy ponownie nas zaskoczyły. Wydając głosy zdenerwowania, raptownie uderzając skrzydłami, przeleciały tuż obok, bardzo nisko nad ziemią. Kuropatwa jest niezwykle płochliwym i czujnym ptakiem, szybko biega, a lata tylko wtedy, kiedy naprawdę musi. Tak, czy inaczej, zdąży uciec, zanim człowiek w ogóle zorientuje się, że siedziała w kępie traw, tuż pod jego nosem.

Kuropatwa (Perdix perdix)

Kuropatwa (Perdix perdix)

Kuropatwa, kiedy przyjrzeć jej się z bliska, zachwyci swoją urodą. Zwłaszcza jej pomarańczowobrązowe gardło oraz lico rzuca się w oczy. Poza tym może ona pochwalić się kasztanowatymi pręgami po bokach, popielatosrebrzystą piersią z falistym rysunkiem i dużą czarną plamą w kształcie podkowy na brzuchu.


ROZDZIAŁ VI

Rogaty kaczor i kacze damy


Z pól i łąk udaliśmy się ponownie na stawy. Zlustrowaliśmy powierzchnię wody i pośród łabędzi, nad taflą wody dostrzegliśmy cieniutki, zagięty...róg? Któż taki okazał się być jego właścicielem? Otóż nikt inny, jak tylko samiec rożeńca (Anas acuta). A owy "róg", to nic innego jak wydłużone, środkowe sterówki. Rożeniec, na pierwszy rzut oka, może przypominać popularną krzyżówkę, jednak to o wiele smuklejsza i elegantsza kaczka. To właściciel długich i wąskich skrzydeł oraz długiego, spiczastego ogona. W naszym kraju nieliczny, jeśli chodzi o legi, częściej można go za to zobaczyć podczas przelotów (migracji ptaków). Samica rożeńca, w tak długie, charakterystyczne sterówki, nie została przez naturę obdarzona, lecz swoją elegancją nie ustępuje miejsca samcowi.

Rożeniec (Ana acuta) - samiec.


Jeśli przyjrzymy się samicom większości kaczek pływających (kaczki dzielimy na PŁYWAJĄCE, np. krzyżówka, świstun, krakwa, cyraneczka - z reguły słodkowodne -  i NURKUJĄCE, np. głowienka, podgorzałka, czernica), okaże się, że zazwyczaj są one brązowawoszare lub jasnobrązowe z delikatnym kreskowanym, ciemnym rysunkiem. A wszystko to z jednej prostej przyczyny, to właśnie samice muszą wyposażyć się w jak najdoskonalszy kamuflaż, aby ochronić gniazdo, jaja i swoje młode.

A oto i kilka kaczych dam, a jakże dyskretnej urodzie :)

Samica świstuna

Samica świstuna

Samica świstuna

Samica świstuna


Samica krzyżówki

Samica krzyżówki

Samica krzyżówki


Samica krzyżówki

Porównanie wielkości samic. Samica krzyżówki (po lewej) i świstuna.

Porównanie wielkości samic. Samica krzyżówki (po lewej) i świstuna.

2 komentarze:

  1. Mało można spotkać takich blogów. Bardzo ciekawy pomysł. Widać, że kochasz przyrodę i zwierzęta. Super :) Życzę powodzenia.

    I zapraszam także w moje skromne progi:
    http://bloogpseudoarytstyczny.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak miło mi jest Twoje słowa czytać :) A i w Twoje progi na pewno zawitam :)

      Pozdrawiam Monia

      Usuń