poniedziałek, 6 czerwca 2016

Nad Biebrzą, cz.3

WYPRAWA VII, "Nad Biebrzą" , cz. 3




III.


Pamiętam, że ostatnio zostawiłam Was na biebrzańskich łąkach, żebyście sobie trochę pobuszowali w zieleni. A w jaki sposób buszować i podkradać się w celu skutecznej obserwacji? Odpowiednią technikę zademonstruje Wam za chwilę Bartek, który jest w tym zdecydowanie najlepszy.



Tak właśniw profesjonalnie się to robi :) Nie wszyscy członkowie naszej ekipy poszli jednak w ślady Bartka. Jedni woleli kucać, a inni twardo stali na nogach. Tak, czy inaczej, liczy się efekt.




Zerknijmy w międzyczasie co tam w trawie piszczy? I tutaj Wam zostawiam pole do popisu. Kto zna te rośliny? Na pierwsze trzy osoby, które poprawnie określą widoczne na zdjęciach poniżej trzy gatunki, będą czekały przyrodnicze nagrody niespodzianki :) Piszcie swoje odpowiedzi w komentarzach.

1.


2.


3.



Była flora, a więc czas najwyższy na faunę, i to co najbardziej interesuje każdego ptaszoluba - awifaunę :)
Przedstawiam Wam świergotka łąkowego (Anthus pratensis) - o tym gatunku chyba do tej pory nie pisałam. Ten płowy, około 15-centymetrowy ptaszek, wzbudza wiele sympatii. Świergotek wydaje się być niezwykle dziarski i  pełen wigoru. Przykuwa uwagę swoim dynamicznym, zrywnym, sprężynującym lotem, wydaje przy tym wysokie, pełne ekspresji dźwięki. Ptaka tego spotkamy na otwartych terenach, często przesiadującego na przydrożnych słupkach bądź drutach telefonicznych.






Przenosimy się teraz w okolice Brzostowa. To kolejny przystanek na naszej trasie.




Malownicze widoki, a nad głowami czaple białe (Casmerodius albus). Czapla złożyła w locie swoją długą szyję i dostojnie uderzała skrzydłami. 



A teraz czas na gatunek, który, na tę chwilę, mnie osobiście ucieszył najbardziej. Mowa o rybitwie białowąsej (Chlidonias hybrida). Rybitwa białowąsa to jeden z trzech gatunków tzw. rybitw "bagiennych" (mamy też rybitwy określane jako "morskie"). Do grupy tej należą również: rybitwa czarna (Chlidonias Niger) i rybitwa białoskrzydła (Chlidonias leucopterus). Obserwacja tych ptaków jest niezwykle ciekawa. Zazwyczaj gniazdują w koloniach na mokradłach i, w przeciwieństwie do rybitw "morskich", nie nurkują za rybami. Polując obniżają one lot i chwytają owady na powierzchni wody.
Naszego rodzynka - rybitwę białowąsą - obserwowaliśmy co prawda przez lunetę, aby jednak przybliżyć Wam nieco ten gatunek, przygotowałam rysunek.


Szara  rybitwa z charakterystycznym białym policzkiem, czarną czapeczką, ciemnoczerwonym dziobem i czerwonymi nogami. Oto kilka najważniejszych cech tego ptaka, bardzo przydatnych na początek w oznaczaniu gatunku.

Obejrzyjcie teraz kilka zdjęć drugiego spośród gatunków "bagiennych" - rybitwy czarnej - podczas polowania na owady.






Żebyście mieli jasność, rybitwa czarna wcale taka czarna, jak to sugeruje nazwa, nie jest. Jej  głowa i tułów są czarne, natomiast reszta ciała przeważająco szara, a podogonie białe.

Na koniec jeszcze coś dla wszystkich tych, którzy nadal odczuwają bociani niedosyt. Te towarzyskie osobniki spotkaliśmy jadąc z Brzostowa do Góry Strękowej.





CDN.




















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz